Ця неділя (11 березня) — середина Великого Посту. Хрестопоклонною вона називається тому, що в цей період Посту з вівтаря виноситься для поклоніння прикрашений квітами Хрест. Хрест знаходиться посеред храму до п’ятниці 4-ї седмиці Великого посту.

Виникає закономірне питання — чому ж знаряддя страти Спасителя виявилося у християн у такій пошані? Справа в тому, що шанування Хреста завжди розумілося вченням Церкви як поклоніння Іісусу Христу в світлі Його спокутного подвигу. Хрести на куполах, натільні хрести, поклінні хрести, встановлені в пам’ятних місцях, — всі вони покликані нагадувати, якою страшною і дорогою ціною Іісус Христос здійснив наше спасіння. Не знаряддю страти поклоняються християни, шануючи хрест, а Самому Христу, звертаючись до величі тієї жертви, в яку Іісус Христос приніс Себе заради всіх нас. 

Щоб вилікувати пошкодження, які гріх вніс в природу людини, Господь у Своєму втіленні приймає на Себе нашу природу, а разом з нею і пошкодження, які у вченні Церкви названі як пристрасність, тлінність, смертність. Не маючи ніякого гріха, Він приймає ці наслідки гріха добровільно, щоб зцілити їх у Собі. Але ціною такого зцілення була смерть. І на Хресті Господь заплатив її за всіх нас, щоб потім силою Свого Божества воскреснути і явити світу обновлену людську природу, яка вже не піддається смерті, хворобам і стражданням. Тому Хрест є символом не тільки спокутної смерті Христа, але також і Його славного Воскресіння, яке відкрило шлях в рай всім, хто готовий слідувати за Христом.

Одна з пісень, що звучать в Церкві Хрестопоклонного тижня, сучасною мовою звучить приблизно так: «Вже полум’яний меч не охороняє врат Едему: він чудово погашений Деревом Хреста; жала смерті і адової перемоги більше немає; бо явився Ти, Спаситель мій, з закликом у пекло: «Ідіть знову в рай!»

Слово Предстоятеля в 3-ю Неділю Великого посту 2016 року

«Третя неділя Святої Чотиридесятниці називається Хрестопоклонною тому, що вчора за вечірнім богослужінням на середину храму був винесений Святий і Животворящий Хрест – знамення нашої перемоги над дияволом, знаряддя нашого спасіння», – зазначив Предстоятель.

«Коли людина починає звершувати якийсь подвиг, то через деякий час вона зазнає збіднення сил, втоми і тоді їй потрібна допомога», — каже Блаженніший владика.

«Ми вже три тижні постимо, кожен у міру. Й у нас збідніла і міцність, і рішучість, і твердість, — підкреслив він. — Тому Свята Церква пропонує нам, як жезл для подорожнього, в допомогу Святий Животворящий Хрест».

«І ми, зміцнювані Його силою, знову бадьорим кроком продовжимо свою ходу тим шляхом, який Господь начертав нам у вигляді Святої Чотиридесятниці», — підсумував Предстоятель.