Ікона з XVIII століття називається в Чорнобилі “Микола, який зцілює багатьох”. Перші згадки про чудеса зцілення від Святого Образу Св. Миколая в стародавньому Чорнобилі з’являються  задовго до XVIII століття. З покоління в покоління городяни з особливою дбайливістю оберігали і зберігали свою безцінну Святиню. Уже з 1840 року історик Лаврентій Похилевич описує і наводить деякі документальні свідоцтва, зокрема, коли Ікону хотіли перевезти до іншого храму, на річці трапилася буря. У 30-ті роки минулого століття Святиня піддалася знущанню: агресивно налаштовані безбожники, які увірвалися до храму під час Божественної літургії, кинули Образ Святителя на землю і стали рубати сокирою. Незабаром всі вони померли, а на іконі залишилися сліди наруги.

Потім Велика Вітчизняна війна не обійшла стороною Чорнобиль. Храм двічі намагалися підірвати. Чорнобильці лягали на церковну підлогу і просили заступництва у Св. Миколая.

Після катастрофи на ЧАЕС 1986 року та евакуації в покинутому місті Святитель Миколай кілька разів рятує Свято-Іллінський храм від навали мародерів, кожен раз злодії приймали Ікону за живого сторожа і в паніці тікали. Після аварії на ЧАЕС Чорнобилю довелося пережити ще одне випробування: посушливе літо принесло лісові пожежі, радіоактивний фон підвищився в кілька разів. На ліквідацію пожежі було кинуто сотні пожежників, вогонь був такий сильний, що нічого не вдавалося зробити. Тоді віруючі, взявши Чудотворний Образ, хресним ходом обійшли Чорнобиль. Стихія поступово стала вщухати. Чуду, що сталося, було багато свідків.

Коли після 12-річної перерви в Свято-Іллінському храмі відновилися постійні богослужіння, Ікона стала відновлюватися, потемнілі з роками фарби відобразилися новими світлішими тонами. Щоб поклониться і помолиться Чудотворцю Миколаю, звідусіль стали прибувати віруючі. Але приїзд до зони відчуження досі пов’язаний з труднощами і формальностями, властивими особливому режиму даної території. Тому жителі багатьох міст стали просити про можливість перебування Ікони в їхніх містах. Святиня, відвідуючи міста, з такою ж силою, як і багато століть тому, стала допомагати всім, хто просить допомоги і заступництва. Сьогодні налічується кілька десятків засвідчених чудес і зцілень, які відбувалися під час її перебування. На знак подяки за допомогу Ікона нині обвішана дарами від духовенства і мирян. Швидкий помічник Святитель Миколай нині безліччю чудес допомагає всім спраглим, і донині захищає Чорнобильську землю, наближаючи час її зцілення.